Wrażenia i analizy, czasem luźne, czasem zwarte
niedziela, 18 marca 2018

IMAG4140    Szczyt popularnej beskidzkiej góry, wybrany z uwagi na pewne, nazwijmy to, nadrzędne okoliczności. Masa ludzi na tym szczycie, jakoś koegzystują. Nawet całkiem nieźle koegzystują. Jak na znanym filmie Rybkowskiego. Albo jak na krakowskim Rynku. Kiedyś mi się odegrał przed oczami taki świetny widok, jak to się przechadzał cesarz Japonii, a kilka metrów obok pijaczek sępił na wino.
Nagle zostaliśmy zmuszeni do wejścia w interakcję z jakimś światem równoległym. Zaczęło się koło nas przechadzać trzech smarków. Zobaczyłem, że strzelają, ewidentnie bawili się w wojnę. Zastanowiłem się, czy jestem w stanie w razie czego rzucić jakąkolwiek nazwą żołnierza z gier komputerowych. Nie musiałem. Wyraźnie i wielokrotnie padły takie określenia jak: hitlerowcy, tygrysy, cekaemy, messesrchmidty. Przypuszczałem, że nie będę jedynym analogowym na tym szczycie. Ale nie myślałem, że pozostałymi będą dzieci.

 

sobota, 17 marca 2018

Gliski    Piotr Gliński, jako premier z tableta, prezentował się całkiem, całkiem. Mówił stosunkowo do rzeczy, uśmiechał się. Wszystko się zmieniło, jak został ministrem kultury i wicepremierem. Zrobił się niesamowicie ważny, zwłaszcza po buzi, i sztywny. Zaczął urzędowanie od opierduchy dziennikarki TVP, potem było tylko gorzej.
    Zastanawiam się jednak, co lub kto za nim stoi? Chyba nie brat, reżyser? Zastanawiam się po tym, co ostatnio zaszło. Gliński skrytykował zupełnie planowaną ustawę o NGO. Kto stoi za Glińskim, skoro po tych słowach resort kierowany przez „Jojo” Brudzińskiego, prawą rękę Kaczyńskiego, zrezygnował z pracy nad tą ustawą?

czwartek, 15 marca 2018

Ambona1    Podobno przez senat przechodzi ustawa myśliwska. Niech przechodzi skutecznie. Z hukiem, tupotem buciorów, które wykopią to tałatajstwo na bruk, poza zabudowaniami społeczeństwa. Cięty jestem na polujących z bronią. Cięty jestem, jak zwykle cięty jest Polak, w szczególności internauta. Targają mną prawie epileptyczne drgawki na widok co raz to nowych postów na społecznościowych grupach antymyśliwskich. Lewa powieka prawie na siłę otwierana jest łzami na widok pokiereszowanej przesitkowanej kulami zwierzyny, prawa drga od wkurwu. Któregoś lata na Mazurach namiętnie fotografowałem mijane ambony myśliwskie. Setki kilometrów tam zawsze robię, więc trochę się tego zebrało. Raz nawet widziałem myśliwe.
    Trochę mnie wkurzał panujący czas atmosferyczny. Zima, ale słaba zima. Nienapowietrzniony ja, nienapowietrzniony i nie rozruszany pies. Sobota była, wyszliśmy na spacer. Spuściłem burka, ganiał sobie po polach. Dochodziliśmy do lasku, który dobrze znamy, a ja dodatkowo od bardzo dawna. Bukowy, nie najgęstszy. Paręset metrów przez niego, na dole dom, na górze szkoła, pomiędzy pagórkami droga.
    Minęliśmy dom o zaczęliśmy się wspinać. Właściwie już na polach słyszałem nietypowe stuki. Pięliśmy się pod górę, nasilały się. Może drwale. Doszliśmy już prawie na koniec planowanej trasy. Przystanąłem. Jakie kurna drwale, myślę? Mentalność narodowa jest jaka jest, ale nie znaczy to, że jeszcze napinkalamy „siekieramy” po rosnących drzewach. Piły są, i w czasach szyszkowych lub tuż po nich wszędzie je słychać. To może być polowanie, dotarło do mnie. Rzeczywiście na polanach nad lasem były też ambony i zawsze dużo saren. Szybko zawołałem psa i wściekałem się, że tak zaraz nie przylatuje. Trzeba wracać do domu. Szkoda. Niby doszliśmy już do końca planowanej drogi, ale myślałem, że psiak jeszcze pogoni po lesie,a tu nic. Wściekłem się jak cholera. Raz się udało wyjść do lasu i co? No dobrze, ale jak wrócimy, skoro strzelają. Jeśli ja ich nie widzę, oni mogą nie widzieć nas i nawiniemy się na strzał. No to się wkurwiłem. Żebym we własnym kraju nie mógł po drodze leśnej iść? W pikutkowie, gdzie płacę podatki, niejednego Czecha, Słowaka lub Ukraińca w bule strzaskałem, jeszcze więcej ich na biegach prześcigałem. Ba, nawet Niemców, Francuzów, reprezentantów Andory i innych z tej, jak ostatnia wieść niesie, ciemiężącej nas Unii Europejskiej. I co? Zygzakiem by wypadało zapierdalać i w domu się znów za matką schować. W atawizmy jakieś się bawić. No to się wkurwiłem. Mało się nie potknąłem, zbiegając w dół. To kalafiory szpiczaste. Żeby mnie zawrócić z drogi, którą znam dziesięciolecia? To wieszaki pięciopalczaste. Pies biegł obok, nieświadomy sytuacji. Choć nie. Wyłapuje emocje. Gdyby umiał mówić, pewnie zwielokrotniłby moje przekleństwa. A to gnidy w granicach prawa. Rosła we mnie potrzeba coraz bardziej uświadomionego buntu. Choćby skrywanego, wykrzykiwanego na jakiejś fejsbukowej grupie. Strasznie się wkurwiłem, że mi zabrano radość popołudniowego spaceru. Z tej nerwówki zignorowałem jakieś „dzień dobry”, ze strony kilku sąsiadów. Pewnie kurwa nieszczere. Bieżąc do domu, zignorowałem też jakieś dziwne stuki, dochodzące z pobliskiego zakładu budowlanego. Znawca akustyki wiedziałby, że przez specyficzną lokalną infrastrukturę te dźwięki unosiły się ponad polami i wyrazu nabierały nad niedalekim lasem.

niedziela, 11 marca 2018

niadekFoto: Janusz Śniadek FB

    Nie zastanawiałem się wcześniej jak to będzie detalicznie, bo nie miałem ku temu osobistych ani zawodowych powodów. Mieszkam w mniejszym mieście i byłem przekonany że te duże galerie, np. w Jankach pod Warszawą, będą zamknięte i tutaj jest sens przedsięwzięcia. Okazuje się, że nie. Bo będą działały tam: kina, restauracje, kawiarnie, poczty, sklepy z pamiątkami itp. I na przykład w galerii w moim mieście nie będzie pracować kilka naście osób w odzieżówkach i spożywczaku, i tak musi przyjść wiele innych. Pic na wodę. Sprawa oczywiście jak worek bez dna, ale jeszcze kilka wątków.
   To nie jest ustawa i zakazie pracy w niedzielę, tylko – jak sama jej nazwa mówi – zakazie handlu. A więc walka nie z aberracjami rynku pracy, tylko z obyczajowością – czyt.”nie kupuj, bo jak tak chcę”. I nie jest to żart. Znam człowieka, o poglądach prawie równych poczynaniom partii rządzącej. On uważa, że ludzie kupują za dużo, po co tyle? On biedny nie jest, ma, reszta nie potrzebuje.
Jerzy Śniadek, w jakimś sensie prowodyr całego ambarasu przyznał, że zakupów nie robi. Robi żona, on jej czasem wyjdzie naprzeciw.

piątek, 09 marca 2018

Wyznacz_sobie_yda1

    Naoglądałem się wczoraj o marcu 68 i wygnaniu syjonistów, cały wieczór. Program za programem, film za filmem. Syjoniści do Syjamu. Studenci głównie, oderwani od rodziny. Zastanawiałem się co dzieci sobie o tym myślały? Że opuszczają dotychczasowe miejsce zamieszkania, bo jakoś się inaczej nazywają, inaczej troszkę czasem wyglądają. Okrutny ludzki świat.
    Psa musiałem potem wyprowadzić. Dożartego spaniela, który obecnie i doraźnie nosi klosz na głowie, bo coś się mu porobiło skórnego w takiej trochę bardziej zadniej części i ma to, żeby nie wylizywał. Poszliśmy stałą drogą. Często, chodząc nią, mijamy ogrodzenie z tabliczką: „Uwaga, zły pies!”. Za ogrodzeniem przechadza się taki biały, jakby owczarek podhalański, choć trochę mniejszy. My się przechadzamy i pomimo tego, iż wisi tabliczka, z moim psem są ustosunkowani w dużej zgodzie. Powąchają się spokojnie, jakąś serdeczność na pyskach widać. Do czasu, jak się okazuje. Ostatnio się tam przechadzamy i mój pies, z tym kloszem, czy kołnierzem, jak Żyd, inaczej, trochę inaczej wygląda, niż inne psy. W związku z czym tamten za płotem rzeczywiście się robi zły. Bardzo zły. Rzuca się na płot i mało go nie rozwali, tak dosadnie pokazywanych kłów dawno nie widziałem. Pokazywanych na każdych 10 centymetrach z tych wzdłuż płotu, jakie przemierzamy. Okrutny psi świat.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 53
zBLOGowani.pl