Wrażenia i analizy, czasem luźne, czasem zwarte
czwartek, 14 marca 2019

miosz   Tak, wiem, że komuś może się to wydać profanacją. Ta parafraza i Bio Czesława użyte jako stabilizator krawiecki. Ale hola, hola!? Zważmy na to, że rzecz się dzieje w dniu, w którym prezydent Andrzej Duda ogłosił kolejną hiciarską listę tytułów kandydujących do „Narodowego Czytania”, a więc gorzej i bardziej smutno-śmiesznie już nie będzie, można sobie folgować (jak by to powiedział premier Morawiecki).
Czasem tak się złoży, że „ciężka literatura” służyć musi za prozaiczny obciążnik. Z pozoru, bo poezji wiele może potem z tego wyniknąć. Czasem tak si złoży i trudno żeby się składało inaczej w domu, gdzie najcięższe to myśli i literatura, zamiast portfel i ręka. Nie tylko w domu. Kiedyś w pracy mówiłem do kolegi „Widzisz, Wikipedią byś tak z kłopotu nie wybrnął”, pokazując na dupną Encyklopedię, podpierającą spadającą półkę. Nie tylko w domu, bo kiedyś się okazało, że w aucie przy wymianie koła na ziemię i pod rdzewiejącą karoserię twarda literatura jak znalazł, a do tego bez uszczerbku.

niedziela, 03 marca 2019

 nr_grh

Zdjęcie GRH Beskidy FB

Nie ujmuję niczego żołnierzom wyklętym, acz rzecz jasna zdaję sobie sprawę z tego, że to bardzo szeroki termin, w którym chce się zmieścić setki albo i tysiące odrębnych przypadków. Jestem przeciwny wynoszeniu ich na wysokie i złociste świeczniki z jednego głównie powodu. Żołnierze Niezłomni to byli uczestnicy wojny domowej. Według mnie uczestników wojny domowej nie stawia się na wysokich świecznikach, choćby nie wiadomo jak klarowna racja była po ich stronie. Nie wynosi się, bo strzelali jednak do rodaków, a sytuowanie ich na piedestale powoduje, że ta wojna domowa, w symbolicznym sensie, przenosi się na następne pokolenia.
Nie krytykuję rodaków za pierwszomarcowe marsze ku pamięci wyklętych. Sam tego nie robię, bo mam gawiedziowstręt, a patriotyzm zasila w mojej kompilacji serca i umysłu coraz liczniejszy zestaw stanów, które uznaję za osobiste. Niech wspominają, maszerują. Tylko czemu, przy tej okazji w moim mieście Bielsku-Białej nie pierwszy raz muszą się pojawić transparenty ONR? I to z tyłu za czołowymi politykami rządowymi?

grh_be_2

chrzsz

Przed sztandarem ONR wiceminister Stanisław Szwed i poseł PiS Grzegorz Puda. Zdjęcie: Jan Chrząszcz FB

Po co symbolika militarna i rytuały? Dlaczego współorganizatorzy marszu w Bielsku-Białej na fb mają takie zdjęcia dzieci z karabinami?

GRH__Beskidy

I z drugiej strony, po co zniszczenie pomnika w Milówce?

zBLOGowani.pl