Wrażenia i analizy, czasem luźne, czasem zwarte
niedziela, 23 października 2016

 26_1

    26 lipca (wtorek) - Wcześnie łykaną kawa pomostowa było, bo nastał upał i słońce wyganiało z glapmingowych pieleszy. Świetnie. W końcu. Na upał czekaliśmy, mama przywiozła, mimo że miała małą walizkę. W jeziorze można pływać, co też od rana czynię z maksymalną namiętnością. Znów trzeba podkreślić pewien banał. W słońcu świat jest ładniejszy. Jak to kolega mawiał, żyć się chce od samego rana. Wprawdzie przy Manu Negrze, a tutaj chlupot wody, ale i tak na jedno wychodzi. Szczególnie ładniejszy ten świat tutaj, o tej porze. Słońce tak się prowadzi, że wszystko w nim tonie, a jednocześnie zasłania, przez co widać tylko kontury.

26_2

Na ten przykład od iluś dni z tej pozycji widzimy pana wędkarza, bardzo malowniczego. Dosyć duży, zajmuje większość łódki, ma taki kapelusz jakby Wietnamczyka. Fascynujące jest to, że potrafi wieledziesiąt minut tam trwać bez ruchu. Dla nas przynajmniej, patrzących z tej odległości, bo z bliższa pewnie jakiś ruch widać. Wygląda jak element namalowanego obrazu, za przeproszeniem - martwa natura.  

Przy konsumpcji towarzyszyły nam jakieś dwie dziewczynki spływowiczów, pływające i śpiewające. Jedna miała około 12 lat, druga 4 cz 5. Fajnie śpiewały. Właściwie to ta starsza. Repertuar miała taki nie dziecięcy i lekko bluesowy zaśpiew. Za to młodsza właściwie nie śpiewała, tylko krzyczała. Na zasadzie, byle głośno. Wydzierała się na pół jeziora. 

    Przed popołudniem poszliśmy trójkowo do lasu. Może to nudne, ale po borówki głównie. Nie no, naleśniki naleśnikami, ale mama chciała i całe tygodnie przed przyjazdem pytała, czy będą borówki. Widocznie rodzinnie nudni jesteśmy. Beata przysporzyła domostwu i na zatracenie naszym wątrobom sporo grzybów. Z borówkami też nieźle, dużo jest. Od strony Mojtyn zbieraliśmy. Beata się zastanawia od dawna, czy  w centrum Puszczy Piskiej, bo my jesteśmy de facto na jej obrzeżach, będzie więcej grzybów i borówek? Na przykład w okolicach Rucianego - Nida, gdzie się jutro wybieramy. Nazbieraliśmy tyle jagód, że spoko starczy i do jogurtu, i..... na naleśniki. Potem Beata się uparła, że zrobi zdjęcie nam, szczęśliwym biorcom darów lasu. Mówiłem mamie, żeby zrobiła minę i gest jak się robi, bo możliwe, że to zdjęcie wyląduje w internecie. Czyli kciuk do góry i z twarzy zajączek, albo taka wykrzywiona mordka. Nie wyszło jej. Cóż? Widać jesteśmy nie tylko nudni, ale i niemodni. Może mnie się uda trochę to nadgonić i przynajmniej podpisać: "najlepiej".

25_31

W lesie jakaś ostra wycinka. Beata się śmieje, że muszą szukać na 500+

    Po południu przeprowadziłem mamę po naszym podstawowym kwadracie, czyli 2-3 kilometry obok leśnictwa. Przez przypadek zupełny zapiąłem psa na smyczy i akurat widziała nas leśniczyna. Śmialiśmy się oboje, bo zwykle widzi nasza rudą gadzinę, jak bez smyczy biegnie za rowerem i tylko czekam, kiedy zwróci mi uwagę. Chociaż, przy rowerze to pies pod wyraźną kontrolą, wyłgałbym się z tego. Notabene, coś mi się wydaje, że najbliższe dni nie będą obfitowały w bieganie, czy rowerowanie, bo mamie się te spacery nader podobają. 

    Tego dnia jeszcze trochę powkurzaliśmy GUS, nadrabiając zaległości czytelnicze. 

    26_41

    Wieczorem spektakl kolorów na niebie. Księżyc, zachodzące słońce, chmury....

 

    27.07 (środa) - Kawa pita na pomoście stała się naszym wspólnym zwyczajem. Upał również. W nocy, do późna słyszeliśmy krzyki i odgłosy skoków do wody. Do znajomych z "dolnej łąki" dojechała rodzina i tak się cieszyli ze spotkania. 

    Oczywiście był znowu pan na łódce, we wietnamskim kapeluszu. Przynajmniej on, bo ogólnie mało wędkarzy w tym roku bywa na rybach i niewiele zławiają. Teorii jest tyle, ilu tych wędkarzy. Że pogoda nie taka, że kuter ryby wyławia a młodymi nie zarybiają, że kończą się ryby w tym kiedyś bogatym bardzo jeziorze. 

    Poszedłem sobie popisać do hamaka nad jeziorem. Dobrze się tam, można skupić, ale też to niezłe stanowisko obserwacyjne. Biała czapla mi majestatycznie śmignęła koło ucha, czy właściwie koło stóp. Fajnie, że się koło nas zagnieździła. 

    Wyruszyliśmy na wzmiankowaną wcześniej wycieczkę. Przypadek sprawił, że w największą ciepłotę. Taktycznie nietrafione, ale wycieczka miała być d wszędzie. Co ciekawe, to nie miała być do Ukty, a jednak tam się na chwilę zatrzymaliśmy, bo coś potrzebowałem ze sklepu, a mama sobie zobaczyła kościół ewangelicki. Potem skręciliśmy w prawo, do najładniejszej wsi na Mazurach, Wojnowa. Obwiozłem mamę po wiosce i klasztorze, zatrzymaliśmy się też na chwilę nad Krutynią. W przeciągu roku zrobili sobie takie regularne kąpielisko, oznaczone liniami. Miałem wielką ochotę tez się wykąpać, bo upał, czy właściwie duchota rosła.

27_1

W stronę Rucianego przejechaliśmy drogą, która według mnie też jest jedną z najładniejszych na Mazurach. Polami przez niejaki Osiniak - Piotrowo.

27_2

27_3

W Rucianem, w Nidzie właściwie, przystanęliśmy celem małych zakupów odzieżowych dla mamy. I konsumpcji lodów pod marketem. Było się kiedyś hipisem. Niektórzy pozostają.  

27_4

Niejako bokami pojechaliśmy dalej, de facto ku głównemu celowi naszego wyjazdu. Do Gałczyńskiego mama chciała, do Leśniczówki Pranie. Ciekawi byliśmy, czy przy parkingu będzie jeszcze "Biblioteczka Przydrożna"? Była, choć bez ciekawej lektury. Mama poszła zwiedzać muzeum, my nie, bo już kilka razy tam wchodziliśmy.

27_5

27_6

27_7

27_8

Poszliśmy sobie zobaczyć na pomost i Jezioro Nidzkie. Heca była, bo widzieliśmy jakąś ekipę z jachtu i na początku schodów okazało się, że to żeglarze przemieszczający się pod widzą kolegi Beaty z lat szkolnych. Jak my, z zupełnego południa. Żartowaliśmy, że im psa oddamy, bo lubi pływać. Ten oczywiście pierwszy chętny do podróży. Na pomoście piszczał za nimi że strach, tamci w śmiech, jeszcze trochę i by go wzięli. Nie było to wszystko bez podtekstów, ponieważ pozyskaliśmy tego psa kilka lat temu właśnie nad Jeziorem Nidzkim. Troszkę wcześniej, w stronę Nidy. Schodząc z kajaka, żeby przeczekać burzę. Teraz popatrzyliśmy na wschód, gdzie udawali się nasi żeglarze, czyste niebo. Potem rzuciliśmy okiem w stronę przeciwną. Czerń chmur i prawie już widoczna burza.

27_9

27_10

27_14

27_11

27_12

27_13

Mama wyszła i do samochodu udawaliśmy się właściwie biegiem, bo tak już grzmiało. Pojechałem tak, żeby przejechać przez naszą umiłowaną Karwicę Mazurską. Coś gdzieś źle skręciłem i dojechaliśmy do Karwicy, skąd potem nie mogłem wyjechać. Między innymi dlatego, że burza przerodziła się w jakąś konkretną bardzo ulewę. Ściana wody i czerni, za którą prawie nic nie było widać. Strach było jechać, gdyż przez wodę nie było widać drogi. Jakoś brnęliśmy. Wydawało mi się, że zaraz koło szyby popłynął nam jakieś szproty, czy stare skrzynie piratów przychlustane z morza, albo kałamarnice. Przejeżdżałem przez to Karwicę i jej kałuże, a wydawało się jakby samochód brnął przez zaspy śnieżne. Znalazłem w końcu drogę. Pokazałem mamie Karwicę Mazurską i jechaliśmy w naszym kierunku i Spychowa. Jechaliśmy w towarzystwie lekkiego cykora, co też zostało z naszego szacownego glampingu. Gdy dojechaliśmy, okazało się, że tylko "totem" się przewrócił. Podobno sąsiedzi ratowali z niego co się dało, ale im nie wyszło. Wiało jak na Tarnicy, ale deszczu tutaj nie było. Podobnie w nocy. Chodziły nad nami straszne grzmoty, jednak nie spadła ni kropla. Przy tych grzmotach musiałem wziąć psa do namiotu. W sumie dobrze. Trochę się boję, że zdziczeje śpiąc na polu. 

środa, 19 października 2016

 23_1

    23 lipca (sobota) - Utrzymała się wysoka temperatura powietrza, ale znowu zniknęło słońce, co dało się odczuć po skromnej dosyć witalności.

    "Ci odlatują, ci zostają", jak w piosence śpiewali. Udali się do domu, zostawiwszy łuk, znajomi buliści. Za to dziś do południa dojechali znajomi do sąsiadów. Trochę teatru przez to mieliśmy. I dobrze, trochę kultury i socjologii dla intelektu i ducha też nie zaszkodzi, nie tylko grzyb zbierać. Teatr był między innymi przez to, że ten nowy sąsiad, nazwijmy go Piotr, przyjechał niemniej nowym samochodem. A z sąsiadami widział się pierwszy raz od lat - znają się stąd - i nie widują się pomiędzy wakacjami. Zaczęły się więc męskie dialogi i prężenie muskułów. Prezentacja nowego auta, SUVa. Podobno SUVy już od dawna nie są modne, ale ewidentnie widać było, że tamten kosztował kupę złotówek, wypasione auto. Zaraz więc dialogi, a jaka kontrola cofania, a opony  "szesnastki czy osiemnastki", a to a śmo. I pan Piotr dokonywał prezentacji w środku lasu, między jedną sosną a drugą. Były to męskie rozmowy, a kobieta od pana Piotra, dajmy na to pani Gosia oczywiście rozkładała i myła gospodarstwo. Ubaw mieliśmy z tego spory. Między innymi dlatego, że SUV wypaśny, a przyczepę ci pastwo mieli taką z lat 70-tych i wyszli z niej w strojach chyba jeszcze starszych. Pewnie pożyczył auto od zięcia, żeby pokazać się znajomym, których widuje tylko w lecie, bo bardzo to niespójne było. Poza tym nowi sąsiedzi mają psa,dużego psa, wilczurowatą sukę. Z naszym na razie się dogadują, nie wchodzą sobie w rewir. Przede wszystkim jednak momentalnie uruchomiły zaraz system wzajemnego ostrzegania.Jak tylko ktoś idzie lasem w sąsiednim powiecie, zraz najpierw jedno szczeka, potem drugie. Jak Afrykanie ostrzegający się tam-tamami, albo ci dymami z ogniska.

    Pojechałem z psem po borówki,żeby znów nazbierać na zaprawy. Kiepsko poszło. Trafiłem w miejsce, gdzie było ich mało, musiałem rwać pojedyncze i się przemieszczać. Do tego co chwilę mi się rozsypywały. Ogólna kupa i defetyzm. Przyniosłem tyle, przywiozłem właściwie, że jak wieczorem wzięliśmy do jogurtu i łyknęli z centrali, to nic nie zostało.

    Wieczorem sobie bardzo fajnie, w końcu, poleżeliśmy w hamakach. Ładna i ciepła noc była. Zostalibyśmy w hamakach na całą noc, gdyby nie komary. Tylko bzyczenie było słychać. Tak,  glamping wymagałby moskitiery nad takim hamakiem. Wiele jeszcze przed nami. A na niebie znacznie więcej samolotów, niż spadających gwiazd. Wiele już za nami. Sąsiad, co przyjechał tym nowym SUVem, to tak go postawił, że mi teraz w kącie oka miga jego dioda od autoalarmu, czy czegoś tam. Moskitiery nie ma, ale rozwój glampingu jest. Beta stworzyła trzeci hamak. Ze sznurków i płachty prześcieradła, na wzór tego, od znajomych z ogniska. A oryginalny powiesiła między drzewami tuż nad taflą jeziora. Z widokiem na wodę, przez większość dnia w cieniu.

 

    24 lipca (niedziela) - Dzisiaj jest dosyć specyficzny dzień. Juto moja matka przyjeżdża. Niedziela niby, ale przez oczekiwanie gościa bardzo gospodarcza, bo trochę posprzątać będzie trzeba komnaty. Poza tym ponaklejać musimy łaty na materace, bo nam się wszystkie podziurawiły. Zrobiliśmy próbę wody, gdzie puszcza. Woda przelewała się powoli do kolejnych komór gdy się przechyliło, jak na ciekawym eksperymencie fizycznym.

    Przede wszystkim jednak poszliśmy gromadnie do lasu po grzyby i wiele przynieśliśmy, pięknie spacerując z psem po pobliskich łąkach.

24_1

24_2

Potem część uzbierku do octu, część do zjedzenia, część do suszenia. Beata zrobiła godną, glampingową suszarkę do grzybów.

24_4

Byłem pełny podziwu. Zaraz mi się przypomniała historia z firmy, w której pracowałem jeszcze w Bielsku mieszkając. Ileś lat wcześniej odwiedziła ich delegacja  z zachodu. Jakiś gość ich oprowadzał po halach i w jednym miejscu powiedział: "tutaj mamy podajnik do prętów". Tamci zainteresowani dopytywali, gdzie też jest ten podajnik? Przewodnik na to pokazał im kwadratowy otwór w ścianie pomiędzy jedną halą, a drugą. 

 Dużo grzybów przytaskaliśmy i to zupełnie ładnych. Mnie się trafił ciekawy jeden borowik, który miał kształt góry, jak rzeczywiście kapelusz kowbojski.

24_3

2 kanie też były. Nie brałem, bo wątrobę ma się tylko jedną, przynajmniej przy dzisiejszym stanie nauki a polityki tym bardziej, ale pachniały przepięknie. O ile oczywiście były to kanie, a nie te drugie. Pod wieczór całe menu dnia na grzybach, bo nam się nie chciało do sklepu dymać. Naprawdę niezłe gwoździe, te grzyby. W zupie, z kapustą, z ziemniakami, z jajkiem. Przy okazji grzybów przypomniała mi się historia z 4 klasy podstawówki. W październiku byliśmy na wycieczce klasowej, na Hrobaczej Łące. Schodziliśmy sobie, a dwója z nas - taka chadzająca zawsze własnymi drogami - biegała dookoła i coś zajadała. potem się okazało, że wcinali surowe opieńki w dużej ilości. Dla wątroby jednego okazało się to małą miki, dla drugiego już nie. Wylądował w ciężkim stanie gdzieś w Krakowie i miał potem na dziesięciolecia wątrobę zdemolowaną. Wspominałem tą historię nie raz, ale dopiero niedawno coś skojarzyłem, co wcześniej uszło mojej uwadze, jako istotne. Otóż dzień później przyszedł dyrektor szkoły do naszej klasy. Jak bardzo za to oberwała wychowawczyni, tego nie wiedzieliśmy. Wtedy natomiast konkretną burę otrzymaliśmy my, jako klasa, jako społeczność, że widzieliśmy i nie zareagowaliśmy, nie wykazaliśmy się odpowiedzialnością społeczną. Dziś chyba nie do pomyślenia.Skojarzyło mi się też dlatego, że wziąłem się za pewną lekturę. Zapomniałem dodać, ale w zawodach w bule wygrałem "Panią domu". Był tam artykuł o kąsających nas owadach. Jak unikać, co robić gdy siekną. Komary, kleszcze, pszczoły, osy, szerszenie. Zwłaszcza odnośnie tych ostatnich, napisana tam była pewna rada podstawowa i ogólna. "Jeśli zobaczysz, że obok ciebie ktoś został ukąszony, szybko opuść to miejsce". No, logiczne. Skoro ziomka obok mnie coś uwali, to moje trwanie tam nie spowoduje, że on nie będzie ukąszony, a a siebie wybawię. Tyle, że mnie ukąszenie osy strzyka, a ktoś obok może być na przykład uczulony, potrzebować natychmiastowej pomocy, może być zagrożone jego życie. Cóż? Wiadomo jakie mamy czasy, ale nie spotykałem się dotąd z tym, że mówi się o tym tak otwarcie. A może zawsze takie były?

    Wieczorem jeszcze byliśmy z psem w lesie i w torbie z Ikei naniesliśmy trochę "talarków". Może nas za to nie rozstrzelają.

 

    25 lipca (poniedziałek) - Upalny poranek. Przynajmniej według klasyfikacji panującej na Mazurach jeszcze kilka lat temu. Upał, czyli najcieplej i najpiękniej jest rano. Potem już idzie na burzę, idzie na deszcz. Poszedłem pisać sobie na hamak, na "dolnym pokładzie". Fantastycznie.

25_1

25_2

Jacyś kajakarze płynęli. Słyszałem ich przez prawie 5 kilometrów ich drogi. Jakieś dziwne głosy. Swoje, a jakby nie swoje. Czesi. Czesi, a drą się, jak Polacy. Ważka mi siadła na zeszycie. Popatrzyłem się na jezioro i zobaczyłem rowerek wodny. Przypomniała mi się wątpliwość sprzed kilku lat, ciekawy problem swoją drogą, czy rowerkiem wodny się płynie, czy jedzie? Na dziś myślę, że pedałujący, pedałując jedzie, a rowerek płynie. Człowiek jednak mądrzeje z wiekiem. I tutaj wczoraj była jakaś dwójka dzieci, jedno ok 14 drugie ok 3 lat. Na materacach. Jedno mówi - już do ciebie jadę, drugie - na materacu się płynie, nie jedzie. Pobujałem się, bardzo fajnie się ranne słońce odbijało w tafli jeziora. Trochę mnie wkurza, że woda wciąż nie ma ciepłoty wystarczającej do pływania, ścina mi mięśnie.

        Po południu do Mrągowa, po mamę. Może też zobaczyć na materace, bo akcja klejenia się udała, ale na krótko. Może jeszcze zobaczyć kościół ewangelicki, bo chyba jest koło dworca.

    Woda w jeziorze jednak się szybko nagrzała i popływaliśmy, jak mało kiedy.

    Dworzec autobusowy ładny, w części miasta której nie znaliśmy. Mrągowo jednak, chyba przy zupełnym braku obwodnicy, strasznie zakorkowane, przez co straciliśmy ochotę na jakiekolwiek zwiedzanie. Były wcześniej plany zrobić mamie "galindię" powitanie, typu że jest na szkole przetrwania, jemy korzonki i takie tam. Przyjechaliśmy tak głodni i zmęczeni, że daliśmy sobie spokój. Teoretycznie i wstępnie bardzo się mamie podoba.

25_3

   

niedziela, 16 października 2016

 21_1

 

    21 lipca (czwartek) - Czas to jest dosyć taki, błogosławiony, ładna pogoda się utrzymuje. Na kawę pomostową się nie dowlekliśmy, z powodu takiegoż iże w ogóle się późno zwlekliśmy, skutkiem późnego powrotu z ogniska wczorajszego. Właściwie, to tak późno się jeszcze tutaj nie kładliśmy. Do tego oczywiście trzeba było jeszcze w nosy pokończyć niektóre tematy, na nasiadówie poruszone. Na przykład ten, na który wszyscy zwrócili uwagę, że na tego typu polach nie pali się już wspólnego ogniska, każdy ma swoje. Pociągnięte to zostało analogią taką, że nic dziwnego, skoro w miastach też coraz mniej jest wspólności. Na przykład bloki czy osiedla pooddzielane są płotami. Człek z prowincji w błogiej nieświadomości żyje, ale w Warszawie podobno te płoty się ze sobą stykają, skutkiem czego potem odcinane zostaję całe dzielnice, żeby gdzieś przejść per pedes, należy nadłożyć setki metrów, albo i kilometry.

    Po godzinie 12 pojechałem z psem zbierać borówki. Na zaprawy. Nie tylko, bo naleśniki robię na okrągło. Cierpliwości starczyło nam na niecałe 2 godziny i 3 litry. 

21_2

    Ornitologicznie i faunistycznie trochę było, ponieważ wracając widzieliśmy efektownego ptaka z typu, myszołowów. Z kolei potem byłem z psem na łąkach i filmowałem sarnę. Ładną, jak to sarna. Widoczną zapewne z pobliskiej ambony. Może jakiś Szydło, Szyszko, czy inny myśliwy Kukiz ją z tej ambony odstrzeli. Adekwatniej należałoby napisać: odpierdoli. Nasza mała, ruda dupa była chyba za daleko. Uciekła mu, choć było widać, że pies dobrze tropi. Za to ja, w najbliższej okolicy, znalazłem kilka prawdziwków. 

 21_3

    22 lipca (piątek) - Jakiś poranny, recydywistyczny koszmar. Znowu deszcz. Trochę poczytałem, potem poszedłem z psem zobaczyć na kurki, no i do roboty. Glampongowo dzisiaj było, jak....... że tak delikatnie napiszę, cholera. A owszem, zrobiłem fajną -według mojego, mocno humanistycznego zdania, półkę na sprzęt do golenia. Zrobiłem też kredens (jak na pierwszym zdjęciu), choć nie wymagał on wielkich stolarskich uniesień. Znalezioną pod Biedronką deskę przybiłem do uciętej odnogi pnia. Przede wszystkim jednak miałem dzisiaj zrobić łazienkę. Dużo łazienki. Nawiedziły mnie niedawno demony stolarstwa i designu. Postanowiłem w związku z tym odpowiedzieć na żywotne potrzeby społeczeństwa i zrobić półkę na wodę i przedmioty do mycia. Przede wszystkim jednak postanowiłem zrobić to ładnie. Wstępny plan mówił, że podstawę będą stanowiły "listki" z sosny, czy brzozy, które nanosiłem z lasu. Jakby stożkowate kawałki drewna, z półokrągłą podstawą. Myślałem, że je tak jakoś fajnie poprzybijam dookoła sosny. W tym celu nakupiłem w Pieckach gwoździ. Takich dużych, że Beata się śmiała, że każden z nich starczy na gwóźdź niejednego sezonu, albo niejedną zupę. No i właśnie. W tym też był problem. Trochę były jakby za duże. Nie chciałem aż tak kaleczyć drewna. Do tego przy jedynym młotku, jakim była moja siekiera, te skoble nie trzymały linii. Sprawą już decydującą o tym, że musiałem porzucić koncepcję "listków" był fakt, że przy waleniu siekierą i tymi wielkimi "gwochami" od "listków" momentalnie odpadała kora, a to w tej korze właśnie tkwił jej główny urok.

22_1

Rozeźliło mnie to, bardzo szybko odebrałem jako porażkę. Cóż? Tak to jest jak demony stolarki i designu napuszczone są przez demona humanizmu. Zupełnie mi ta robota nie szła, wszystko się sprzysięgło przeciwko mnie. Nie będę tutaj wymieniał może całej deklinacji przekleństw, jakie bezpowrotnie chyba opuściły moje usta, w każdym razie efekt był jak poniżej, został zaakceptowany przez społeczeństwo. Łazienka i już.

 22_2

    Dla odstresowania wybrałem się tuż potem, po południu, na wycieczkę rowerową. Teoretycznie z zawężeniem czasowym, bo planowałem powrócić na 19, by rozegrać kolejny turniej bulowy z Darią i Markiem. Gdy jednak obok nich przejeżdżałem, usłyszałem, że nie zdążymy, bo zaraz muszą wracać do domu, o dzień wcześniej niż planowali. Pożegnaliśmy się całkiem czule i ruszyłem. Bardzo szybko nad głową rozpostarła mi się znów brunatna chmurność. Przygotowany jestem zawsze sprzętowo, więc deszczu jako takiego się nie bałem, ale zdenerwowało mnie, jak ta pogoda jednak daje po witalności. Za cel rzeczywiście obrałem sobie Spychowo i nowo wyznaczoną ścieżkę historyczną, niedaleko niego. Dosyć szybko przejechałem wzdłuż jeziora i wpadłem na szlak Zgon - Spychowo. Dosyć szybko się poruszałem, do póki nie znalazłem kilku grzybów. Potem też właściwie szybko się poruszałem, tylko co chwilę hamowałem z pichami, widząc grzyba. W Spychowie nie było potrzebnego mi bankomatu, za to był niemniej mi potrzebny klej - cyjanopan - bo materac nam zaczął puszczać. Nawet niejeden.

22_3

W poszukiwaniu ścieżki historycznej trafiłem do nadleśnictwa. Całkiem ładne, wręcz wypasione. Okazało się, że jest tam coś takiego, jak Muzeum Lasu. Już zamknięte o tej porze, ale będzie trzeba tam wrócić, bowiem bardzo mnie interesowało, co też takiego może się znajdować w muzeum lasu, jakie eksponaty? Jakie dzieje, jakie historie, ile zajęczych uniesień i tragedii? W internecie w końcu wyczytałem, że to dokładnie gdzie koło przysiółka Połom. Pojechałem tam. Za mostem na Krutyni skręt w prawo, zaraz po zjeździe na Koczek. Sam Połom, to miejsce naprawdę, jak na końcu świata. Od głównej szosy kilometr przez las piaszczystą drogą, a potem kilkanaście domów nad zapomnianym przez wszystkich, a gównie przez szlak Krutyni, Jezioro Zdrużno. W samym Połomie ścieżki historycznej nie sposób nie znaleźć. Dobrze oznaczona, długa na kilka kilometrów. Jechałem sobie rowerkiem, na najwolniejszych obrotach. Pierze punkty może nie powalały, ale były. Mostki z iglaków, czy inne stanowiska dla wojska. Wojska niemieckiego, hitlerowskiego, skoro przed wojną była tutaj Rzesza. Szybko przemieściłem się do bunkra, który był w sumie jednym z pierwszych punktów na szlaku. Trzeba przyznać, że było to coś, jakiś konkret. Jako bunkier, to sensowna budowla, masywna, niezniszczona. Nie, że kawałem murka i opowieść, co to kiedyś nie było?

22_4

22_5

22_6

Rychło jednak stwierdziłem że to nie dla mnie. Nawet przed wejściem do bunkra jakieś ciary i trwoga mnie powstrzymały. Nie dla mnie. Ja tam pacyfista jestem, nie kręcą mnie takie eksponaty, czy fascynacje. Antoni niech sobie wzywa do broni, ja mogę im co najwyżej jakąś humanistyczno-glampingową latrynę siekierką i gwózdkami uklepać. Stwierdziłem więc, że czas na mnie, pora wracać. Na szczęście jakaś droga odchodziła stamtąd, boczna i zaraz byłem dzięki temu przy głównej trasie, nie musząc wracać do Połomu, ani nawet Spychowa. Zatem jadąc od strony Mrągowa, jakaś dróżka w lewo, tuż przed Spychowem, idzie do największego bunkra. Wjazd zabroniony, ale można pojazd zostawić i kilkadziesiąt metrów przejść.

    Pędziłem główną drogą do domu, bo na deszcz poważny szło, co i tak mi nie przeszkodziło kilka razy wejść do lasu za widzianymi grzybami. Biedne nasze żołądki i wątroby, kto to wszystko będzie jadł? Przed Kiełbonkami wjechałem wjechałem w jakąś ścianę dżdżu. Ciekawie zaznaczona granica powiatu. Kawałek za wsią szybko skręciłem w polną drogę. W złą. W efekcie zgubiłem się i musiałem się przedzierać przez druty kolczaste i nieznaną sobie część puszczy. Za to znalazłem grzyby. Po 50 km mi mapmyride naliczyło.

    Zameldowałem się, prawie jak na fejsbuku, w obozowisku i natychmiast usłyszałem od Beaty, że wiele straciłem wyjeżdżając. Daria z Markiem wyjeżdżali i z Beatą też się czule żegnali. Jako i z okolicą. Między innymi na sposób taki, że Marek postanowił zabrać do Warszawy łuk, jaki tutaj zrobił. A zrobił taki naprawdę godny, lekko 2,5 metrowy, z linką, ładne okorowany, wysmakowany. Z "wakacji smarka" każdy by takie coś chciał przywieźć, nie dziwota, że on również. Poczynił wiele gimnastyki, ale nie chciał mu ten łuk wejść na długość do samochodu. Pomysł, żeby wystawał za okno,nie zyskał akceptacji współpodróżnych. No to biedak, zdesperowany, wyjął jakiś kawałek obudowy z okolic koła, bez którego łuk by się zmieścił, i chciał go porzucić. Też mu wyperswadowano, przekonując, że przy samochodzie służbowym to ruch narażające na straty materialne. Co miał zrobić. Z wielkim smutkiem na licu zaniósł go nam do obozowiska. Tak oto stałem się posiadaczem łuku. Jednego dnia posiadaczem nieswojego łuku i niewymarzonej łazienki. Zawisnął na drzewie. Jutro wystrugam strzałę i puszczę w las, jak Robin Hood dla Herna. A przed powrotem do domu zawiozę do Muzeum Lasu. Ta obudowa znad koła też by tam przypasiła. Pamiątka i symbol "leśnych wakacji na smarka". 

 22_7

W dalszej kolejności to dostaliśmy, a właściwie jedno z nas, książkę jako nagrodę awansem za turniej rewanżowy. Jako, że nie uznajemy takich awansów i nagradzania a priori, zawieziemy na przechowanie do Muzeum Lasu, na za rok. W kolejności jeszcze dalszej otrzymaliśmy wiele innych darów, w tym drewno. Zarówno takie co Marek przyniósł, jak i takie przy ich obozowisku, które mogliśmy sobie zabrać. Ledwie przestało być ich samochód słychać na polanie, Beata pokończyła co robiła i poszła po klocuszki robiące przedtem za stolik, to po drodze widziała, że sąsiedzi już kilka niosą. Śmialiśmy się z tego potem jak nie wiem. Przegadała ich jakoś, żeby kilka zostawili i przyniosła w domostwo. Mnie z kolei powiedziała, żebym przyniósł pozostałe co tam były,  leszczynowe ładnie przycięte szczebelki do stołu. Ja na to, że jak przejeżdżałem rowerem wracając ze Spychowa, to tam nic takiego nie widziałem, ale mogę jeszcze iść sprawdzić. Poszedłem. Nie było rzeczywiście. Podchodząc pod górkę zobaczyłem, że leżą pod przyczepą sąsiadów. Przypomniała mi się w związku z tym anegdota, opowiadana przez kolegę, a właściwie słowa, jakich użył. W latach 90-tych rozbierali jakiś budynek na Ukrainie. Gdy wyrzucali przez okna wymontowywane kaloryfery, to.... nie było słychać jak spadają. 

    Mimo mokrości zapaliliśmy wieczorem ognisko. Ogień drewna po znajomych z Warszawy długo grzał i świecił. 

sobota, 15 października 2016

 blog17

    Czytując internet, jak wielu, lubię patrzeć na komentarze użytkowników, pod artykułem lub notką. Jak wielu, nie raz pod zaglądam chętniej, niż w sam artykuł. Traktuję to, między innymi, jako pewien element lub źródło wiedzy o społeczeństwie. Oczywiście z reguły jest to inspekcja ścieku, ale akurat w tym tygodniu trafiłem na wiele łagodności i zabawności. Zaczynając może od czerni, na jakimś prawicowym portalu przeczytałem na swój temat:

"Widać, że jesteś ubiekiem"...

"Tak, w 1989 miałem 16 lat, ale jestem ubekiem"

Pod hasłem Lidla "Wspólne gotowanie na żywo na FB" zapytałem, czy:

"wspólne z indykiem i kurczakiem?"

Odnalazłem ciekawą stronę na tematy językowe, pod patronatem Miodka. Między innymi wklejane są jakieś upublicznione wpadki lub przegięcia językowe. W tym pewne z Anglii, które brzmiało: 'Praca dla Polaków bez języka". Wśród komentarzy:

"Jurand ze Spychowa może aplikować"

"Klejenie kopert to nie będzie"

Dopisałem że kiperstwo też nie.

Z tej samej strony nadszedł dylemat, dlaczego "dobranoc" piszemy razem, a "dzień dobry" lub "dobry wieczór" oddzielnie. Napisałem "komenta", dosyć automatycznie, że dlatego, iż noc spędzamy zwykle razem, a dzień i wieczór niekoniecznie. 

środa, 12 października 2016

 

    19 lipca (wtorek) - Jakieś wyjątkowo ładnopogodowe dni nastały. Ciepło, wiele słońca, a przede wszystkim nie pada już którąś dobę. Znajomi od buli albo dobrze trafili, albo prawie upały przywieźli choć też mieli samochód dobrze zapakowany.


19_13

    Dzisiaj mieliśmy prawdziwy dzień darów lasu. Zupa grzybowa. Z sitarzy wprawdzie, ale gwóźdź to gwóźdź. Na kolejne danie naleśniki z borówkami. Święto,  uwielbiam naleśniki. Śmieję się od zawsze, że mając do wyboru między schabowym a polędwicą, wybieram naleśniki. Sam zmajstrowałem. Wygląd nie powalał, ale smak już tak i znacznie niwelował ewentualne mankamenty designu. Jak z lekarzami, według starożytnych, których sławę słońce opromienia, a ziemia przykrywa błędy. Psu też się dostało. Fajnie mi wyszła puenta z daleka, kilku metrów, prosto jemu do pyska. Na kolejne danie, bo Beata coś złowiła i w końcu ryby były. Gdy wędkowała, jakiś koleś podjechał i grzecznie, miło się zapytał czy biorą, powinszował wszystkiego, odjechał. Tylko czy musiał na tym motorze odjeżdżać tak z pełną pyrą i hałasem?

19_22

    Przebiegliśmy się dzisiaj bardzo fajnie z psem. Acz nie napiszę, że długo, czy daleko. Przy tym pięknym, i rzadkim ostatnio, słońcu gdy wbiegliśmy na zielone pola, doznałem iluminacji. Od 30 prawie lat, przy bieganiu, iluminacji jakiegoś braku presji.

19_3

Faktycznie nie miałem specjalnie startów w zamiarze, planu przygotowawczego, więc przy fajnej muzyce spokojnie sobie po tych polach i leśnych drogach, według słynnego "nic nie musisz". I grzyb się jakiś znalazł.  

">

    Uśmialiśmy się, przed południem. Trzeba było się dowiedzieć wysokości rachunków. No i jak Beata dzwoniła do gazowni, to jej proponowali umowę poszerzoną o dostawę prądu, a jak telefonowała do "prądowni", oferowali gaz. Jak na jakimś dawnym skeczu z Kwiatkowską. Gość przyszedł i się okazało, że zgubili  w pralni jego spodnie, za co proponowali chyba dwie kamizelki. Ale lepiej, bo się jej co chwilę włączał głos w słuchawce:

- Przepraszamy, wszyscy nasi konsultanci są obecnie zajęci.

Na co Beata do telefonu:

- Nie szukam męża, tylko chciałam znać wysokość rachunku.

Na co ja się śmiałem po wielokroć, bo zaraz mi się przypomniała pewna anegdota. Koledzy szli do wspólnego znajomego na wesele. Jeden dzwonił do drugiego, żeby ustalić szczegóły, prezentu itp. Tamten nie odbierał. Na co ten pierwszy napisał na szybko smsa, a potem, odczytując go, śmiał się pięć minut z treści: "Daj znać jak będziesz wolny, chciałem pogadać o ślubie".

19_31

    Wypasiony camper przyjechał dziś na łąkę. Takiego świecącego i modernego chyba jeszcze nie widziałem. Napisałem na łąkę, bo tam stanęli, w największym słońcu. Niemcy. Wystawili na dach jakąś taką antenę, co się kręciła. Śmiałem się, że pewnie ekipa goniometryczna. Cóż? Wychowanym będąc na "Czterech pancernych", takie się ma skojarzenia. W większym gronie się śmialiśmy, że może to ci, co inwigilują internet? Odjechali przed wieczorem, więc albo swoje już wiedzieli, albo nie byliśmy dla tych kontrolerów atrakcyjni. Szkoda, zawsze twierdziłem, że odrobina zdrowego buntu nigdy i w żadnym wieku nie zaszkodzi. Można było na przykład podbiec pod obozowisko kogoś, kogo się nie lubi, włączyć telefon internet w nim, zawołać jakieś np. "allach akbar". Uciec,  chwilę, odczekać, wrócić i sprawdzić czy już miejsce wolne. Nie można, wszystkich lubię.

     Zasiadłem ze znajomymi od buli(Daria i Marek) przy szachach. Fajna rozrywka, mimo braku rozegrania, jakoś szło. Skojarzyłem, że od ponad roku obiecuję sobie spotykać się właśnie na szachy z przyjacielem z Bielska najmniej raz w tygodniu, jak to było gdy mieszkaliśmy na jednym osiedlu, i jakoś, kurde nie mogę. Jakoś mijają te tygodnie, a my się widzimy raz w miesiącu lub rzadziej. Gdybyśmy mieszkali nadal na jednym osiedlu, pewnie byłoby o to łatwiej. Patrząc w zieleń lasu, zastanowiłem się, z jakiej cudownej planety biorą się ci idealni prawie że ludzie, którzy w ciągu dnia zdążają prowadzić niemałe firmy, odchowywać trójkę najmniej dzieci, poczytać kilka książek, przejechać kilkadziesiąt kilometrów rowerem i o tym wszystkim obwieścić na jakimś na przykład facebooku? I jeszcze kurwa, jakby to napisał Jonasz Kofta (choć on bez "k...."), znają się na sztuce. Pomyślałem, że może byłby to sposób na dorobienie sobie. Jak będę biegał, albo gdzieś z psem, to pozabierać telefony czy endomonda od tych wszystkich ludzi i ponabijać im trasy. Potem sobie sami wbiją emotki czy byli rowerem, biegiem, czy może ktoś jechał na rolkach, tyłem, kończąc przy tym pisać pracę dyplomową z zarządzania wolnym czasem. Przed oddaniem sprzętu tylko się zawoła "allach akbar".

    Ponownie fajne bule wieczorem z Darią i Markiem. W towarzystwie niesamowitego księżyca, który nie wiem czy był bardziej rodem z horrorów czy romansów? My, w bule, zaczęliśmy od romansu, skończyło się na horrorze. W ostatnich dniach wygraliśmy z Beatą w drużynie ze dwa razy, ale potem nam siadło, a i warszawiacy w ciemiączko nie bici, boisko i grę obcykali. Zrobiło się 2:2. Ostatecznie tie-break wygraliśmy, ale też tak chyba dwoma punktami. Horror, gdyż jednak lata treningu versus wakacyjni- czapki z głów swoją drogą -jak na razie, gracze i taka walka o cokolwiek?! Nie jest to moje. Grałem kiedyś - jako zupełny świeżąk - single na zawodach z chłopakiem, który był wówczas w krajowej czołówce. Prowadziłem 12:1 (przy grze do 13). Ostatecznie przegrałem, ale większość czasu chłopak szeptał pod nosem, kręcąc głową (ku..a, tyle lat treningu?!). Takie życie, taka gra. "Bo to głupia gra jest", jak powiedział na tym samym turnieju inny znajomy, grający też o wiele dłużej, z którym wówczas wygrałem. 

 19_4

    20 lipca (środa) - Rano, dosyć klasycznie, poszliśmy na kawę pomostową. Całkiem słonecznie było, ale i wietrznie. Szkoda. Czekałem bowiem, bo odpływali spływowi Niemcy na canoe, takim z masztem. Myślałem, że w końcu będę widział, jak płynie taki z postawionym. No ale,  waliło powiewem nam w twarze, nie miało to sensu.

20_11

    Zaistniał za to inny spływ, też ręczny, żadne aero. Dałem się Beacie namówić i przepławiłem na "nasze wybrzeże" "suszkę", co się niedawno zwaliła, żeby z niej tratwę zrobić i pływać codziennie na pobliską wyspę lub opływać jezioro. Jeszcze jedną potem, na drugi kadłub katamarana i jakąś porzuconą kratkę z łodzi, jako pokład.

20_220_3

Oczywiście, życie. Jak przyszło co do czego, okazało się, że to wszystko owszem, jest dobre, ale do zdjęcia. I tak postanowiliśmy, że za rok zbudujemy tratwę, dobrze przygotowani teoretycznie i praktycznie. Mnie się zaraz przypomniała pewna historia z fajnego i z sukcesem sportowym zakończonego maratonu  w Krakowie, sprzed ponad 10 lat. Dobrze żarło, ale pod Wawelem, czyli ze 3 km trochę już miałem dosyć i bardzo zszedłem energetycznie. Po prostu byłem już głodny. Przebiegałem obok pani, która z wózka sprzedawała precle. Musiałem bardzo walczyć z samym sobą, żeby jednego nie porwać. Aby zająć czymś myśli na ostatnich metrach, do mety biegłem z fantazją, jak to porywam ten wózek, zjeżdżam asfaltową alejką, wpadam do Wisły, bęben wózka mnie utrzymuje jak tratwa, uciekam przed pogonią spławiając się do morza, do dyspozycji mając precle, cały baniak precli. Tyle jedzenia!? Takie perpetum mobile. 

     Wczesnym popołudniem pojechaliśmy do Piecek, uzupełnić spożywkę. Wracaliśmy leśna drogą, przystanąwszy na chwilę na grzyby, w miejscu gdzie w poprzednim tygodniu nieco poznajdywałem. I co? Ja nic, a Beata ledwo weszła między drzewa i na starcie z 6 prawdziwków miała. Zmęczenie oka zbieracza.

20_21

20_31

    Clou dnia zaplanowane było na wieczór. Zawody w bule, oficjalne. To znaczy, łąkowo oficjalne. Gry singlowe. Mistrzostwa Południowej Części Powiatu Mrągowskiego (MPCPM - kalamburyczne). Pod patronatem Lasów Państwowych.

20_42
Z uwagi na specyficzne okoliczności, musiały być rozgrywane systemem Gross Mathewsa. Gra każdego z każdym, do 13 oczywiście, ze zdrowym rozsądkiem jako jedynym kryterium czasowym, potem rozgrywki w parach o poszczególne miejsca. Spełniając kryteria MPCPM, zostałem sędzią głównym. Oczywiście miały miejsce pewnie wątpliwości regulaminowe, co do spełniania przeze mnie tych właśnie kryteriów, ale kto ma długopis i bule, ten ma władzę. A owszem i a oczywiście były też nagrody. Laury, bardziej poetycko określając. I bardzo dosłownie. Laur dębowy za pierwsze miejsce, laur sosnowy za drugie, leszczynowy za trzecie. No był też za czwarte. Lipowy. Do tego po myjce do naczyń.

20_7

Jako że wzorujemy się na wielu, a często bardzo wiadomych, związkach sportowych, jakoś tak mnie, sędziemu udało się wygrać, mimo wielkiej konkurencji zaciętej walki i notorycznego uchylania kapelusza przed rywalami. A bardziej wprost, to przyznam, że szła mi ta gra. Finał graliśmy z Darią już przy poświacie prawie idealnie okrągłego księżyca.

20_8

20_9

W końcówce okazało się, że mamy kibiców, brawa i fanfary, ze strony jakiej pary, która była rozbita w pobliżu i miała taki fajny hamak. Do długiej bardzo płachty przywiązanej z dwu stron do drzew włożony nadmuchany materac, co wyglądało trochę jakby truposz się bujał. Zaprosili nas zaraz potem na ognisko. Nie często się to już zdarza, raczej każdy sobie kije na kiełbasę skrobie. Bardzo miło że zaprosili i w ogóle miło było. Wróciliśmy późną nocą, w świetle księżyca i z laurami w garściach. 

niedziela, 09 października 2016

 

    Najładniejsza i najciekawsza trasa biegowa, jaką pokonywałem na zawodach. Bieg "dołem" Małej Fatry 08.10. Okoliczności widokowe przednie, a jednocześnie różnica wzniesień nie była taka duża, jaka przy tych pejzażach byłaby np. w Tatrach. Przy okazji zresztą odkryłem "paradoks ładnej trasy". Chce się gdzieś wystartować i pobiec, ergo zaliczyć dobry sportowo występ, bo ładna trasa, ale z kolei przy tych ładnych okolicznościach krajobrazu nie chce się za szybko skończyć, przebiec.

tytuowa4

19

211

37

48

57

    W pakiecie dali jakieś tabletki. Otworzyłem torbę po mecie, więc założyłem, że to tabletki "dzień po". Widocznie na Słowacji jeszcze nie zabronione.

 tabletki_dzie_po

    Bieg był faktycznie dosyć kameralny. Spory kawałek trasy dymałem w sorcie z jakimś panem. Wzbudzał on straszne podniecenie u wszelki wolontariuszy, przy każdym wodopoju, czy agrafce słychać było okrzyk: "o, Pan Uczitel". 

Uczitel

    Zawody kameralne, skoro dawno po starcie, dobrze po dekoracji, przechodząc koło mety znalazłem łuskę startera. Ot taka ciekawostka. 

 uska

    Ciekawostka jeszcze jedna, z kraju ruiny. Lat temu  naście i dziesiąt,w pakietach startowych dawali zwykłe, codzienne koszulki. Wówczas marzyły się sportowe, oddychające, które na tamten czas i kieszeń szarego spijacza Powerride były koszmarnie drogie i nawet nie za bardzo było wiadomo, gdzie je wyrwać. Potem zaczęli takie dołączać właśnie do pakietów startowych. Jest to odzież, która się za bardzo nie niszczy czy nie zużywa, Jest się w wieku, kiedy już się z takowej nie wyrasta, co ewentualnie, wygrubia. Więc po chwili i na lata miałem takich t-shirtów całe szuflady. W Terchovej mieli dołączać znowu zwykłe, "bawełniane". Cieszyłem się jak dziecko, że w końcu dostanę jakąś koszulkę "do lasu", a nie z New Balance

piątek, 07 października 2016

 1_sob

    16 lipca (sobota) - Całą noc strasznie lało i wiatr szarpał ścianami. Nie można było spać. Rano fala była na jeziorze, jak nad morzem podczas sztormu. Potem przydarzyło się trochę słońca. Zdążyło się ciut osuszyć. Całe szczęście, gdyż już się w nasze nielicznoosobowe szeregi wdzierało pewne zniechęcenie. Albo raczej niepewne, nie było bowiem za duże. Glamping bowiem glampingiem, ale jednak pod namiotem przy ciągłym deszczu rzeczywiście wkrada się destrukcja i degrengolada. O defetyzmie i obstrukcji nie wspominając. Śmialiśmy się, że to dobra aklimatyzacja przed wakacjami w jakiejś na przykład Szwecji. 

2_sob

    Dzień przyniósł sporo radość, bo przyjechali znajomi, poznani zeszłego lata. Miło się pogawędziło, a po południu w końcu bule na drodze. Fajnie i z emocjami się grało, dwa całkiem długie i wyrównane mecze. Jakoś wszystkim przypadło w udziale i trochę satysfakcji z wygranej i dużo uciechy z gry.

3_sob

    Lekturowo wziąłem sobie rano do ręki Hrabala, "Skarby świata tego". Szybko odłożyłem. Lubię opowiadactwo tego faceta ale raczej nie jest ono na warunki leśne. Do tego o domu starców. Poczekam, aż Beata skończy czytać Nesbo. Będzie to pierwsza moja lektura tego autora. 

    Jakieś plusy ogólnie dżdżystej pogody są. Grzyby, kurki konkretnie. Prawie tydzień temu byliśmy po nie i niewiele przynieśli. Wczoraj wyszedłem na chwilę z psem przytachaliśmy sporo. Dzisiaj dołożyłem kolejne. Na kolację zrobiłem z jajkiem. Napisać mogę tak - jajko było dobre. Poza tym, miast kurek, mogłaby równie dobrze być cebula albo nawet żaba. Smaku to specjalnie nie miało. W ogóle, z grzybami to - według mnie nie tylko jak z gwoździem w zupie, ale i z zajebiście drogimi butami, które nie leżą i gniotą, ale wydana fortuna powoduje, że się udaje zadowolenie. Tutaj człowiek się nachodzi, do tego ma wrażenie i podnietę darów losu, no to potem chce w tym klimacie pozostać i wmawia sobie smaczność, zwaną bardziej rozbudowanie i górnolotnie - niebem w gębie. Już nie pamiętam, kiedy ostatnio grzyby mi naprawdę smakowały? Chyba dawno temu, w Małastowie. Z grzybami to też trochę jak z psem, którego się ma, żeby mieć po co i z kim iść na spacer. 

    Glamping trzeba coś pociągnąć. Pomyśleliśmy, że zbudujemy z brzózek WC na styl góralski. Tak prozaicznie.

    Wczoraj Beata, przy jakiejś okazji, poruszyła temat rodzinnych przygód wojennych. Została mi w głowie na dziś jedna. Ze strony ojca. Opowiadana mi pewnie co najmniej 30 razy.Wiadomo jak jest, bywa, bywało. O tym, jak to dziadek, w czasie wojny pracował w elektrowni. Mieli tam swój sposób na walkę z głodem. Umawiali się na jakieś sekundy wyłączenia prądu w mieście. W tym czasie się podpinali pod wysokie napięcie, kable do Sanu, potem koszami ryby zbierali. Fajnie, tylko że kiedyś coś nie zagrało i jednego faceta pokopało. Wierzchnie warstwy ciała spalone, ale przeżył. Przeżył i na dziesięciolecia został żywym przykładem odporności człowieka na prąd. Nawet ojciec go wiózł, motorem, na jakąś konferencję w Bielsku. Ale za 31 razem pierwszy raz się z tego śmiałem. Bo pierwszy raz usłyszałem, że facet miał na nazwisko Niewczas. 

 

    17 lipca (niedziela) - Znowu ładna pogoda. Proszę bardzo, jednak się da. Beata znów poszła łowić ryby. Szczęściem nie opatrzyłem tego aspektem dokonanym. Boję się, że jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli wracać, bo na moich grzybach i borówkach daleko nie ujedziemy. Aż tacy weganie nie jesteśmy.

 4_niedz2

Odnośnie borówek - przez bardziej uduchowionych pewnie nadal zwanych jagodami - kopnęliśmy się z psem po nie. Nazbieraliśmy litra, bo jakoś mi się zamarzyły znów naleśniki z borówkami. Żeby znów zjeść, nie żeby znów o nich marzyć. Tylko że nikomu się nie chciało tych naleśników smażyć. Ważniejsze było korzystanie ze słońca. Skończyło się na substytucie. Jogurt typu greckiego pół na pół z owocami i do tego kawa latemaciate po mazursku. 

5_niedz


6_niedz

    O mało co dzisiaj nie zburzyłem budynku Biedronki. Jeśli ów budynek tak samo solidny jak ich na przykład klucze imbusowe, które kiedyś zakupiłem i przy pierwszym użyciu skręciły mi się w świder, to niewiele brakowało. Ot, taki sen antyglobalisty. Pojechałem tam po wiktuały i zabrałem psa na wycieczkę krajoznawczą. Jako, że grzało słońce, chciałem go ustawić tyłem, w cieniu. Zapomniałem, że tam jest wystający murek, do którego dotoczyłem się hakiem holowniczym i usłyszałem.....huczek. Nie był to jedyny huczek, jak się dowiedziałem. Podobno, jak mnie nie było, a Beata była, tylko na pomoście, to suche lub zgniłe drzewo się zwaliło do jeziora. Beata stwierdziła, że go przepławimy bliżej siebie i zrobimy tratwę. Ja to się trochę boję, żeby przy naszym obozowisku się sosna nie zwaliła. Pies ciągle kopie takie szańce, że cholera wie, czy systemu korzeniowego nie naruszył. Partyzant, wie że do tego drzewa bywa przywiązany.

    Wieczorem znów fajne bule na drodze. Gra się, to i forma wszystkim rośnie. Jedno zagranie fajne mi wyszło, przepchnąłem jedną kulką aż trzy. A znajomym od buli trzeba przyznać wiele ciekawych, nie tylko glampingowo, elementów. Między innymi podróżują z "Bożeną". Postać z fotografii, lub grafiki, z Krakowa. Podobno podróżuje z nimi zawsze i funkcjonuje jako postać medialna, wręcz internetowa. 

 

    18 lipca (poniedziałek) - Znajomi od buli nader ciekawi i wciąż zaskakują. Oprócz "Bożeny", to okazuje się, że nawet w szachy grają. Nie wiedziałem, że trafia się jeszcze świeży narybek do tej gry. Chłopak sobie całkiem zmyślną "Ikeę" zmajstrował, powinienem wpaść w kompleksy. Stół z "leski". "Leska" to górale, czy Ślązacy na leszczynę mówią. Mój ojciec uprawiał nordic walking z na prędce ułamanymi leskami. Drzewo robi za jedną nogę, leski za kolejne, blacik ze szczebelków, trochę ala nasze organy.

11_pon

 

    Grilla rozpaliliśmy, pogoda pozwoliła, mięsne było. Z grzybami. Rozjarzone listem od kornika.

7_niedz1

8_niedz1

    Udało mi się wyciągnąć Beatę na spacer, mimo jej kontuzji. Doszliśmy do domu myśliwskiego. Skoro myśliwski, to i w psie się instynkt odezwał wytarzał się okrutnie w jakimś padliniastym, starym łbie szczupaka, co go znalazł w trawie. Nie wiem z czego był większy smród, od psa, czy z tego ruszonego szambka. Może jakiś wędkarz sobie zostawił na białe. Różne ciekawostki się w lesie czają, różne atrakcje dla zwierzęcia, niekoniecznie dla człowieka. A w tym domku myśliwskim, to jakaś impreza była. Na boku, w puszczy jakieś młodziany papierosy sobie paliły. W domu muzyka i umc umc na pół powiatu. W puszczy i strefie ciszy. Cóż? Nie pierwsze to państwo w państwie i pewnie nie ostatnie. Temat zresztą się mnie jakoś trzyma ostatnio. Może mi się znudzi, ale planuje fotografować okoliczne ambony leśne i publikować na fb z dedykacją dla ministra Szyszki. Do tego trafiłem w internecie na zdjęcie polityka, chyba to jest niejaki Wipler od Koriwna-Mikke, czy Korwin-Mikkego, czy Korwina-Mikkina, czy jak tam się to mówi i pisze? Kolo ze strzelbą, nawołujący do legalizacji broni, żeby się bronić przed najazdem imigrantów, czyli jakichś współczesnych Hunów, na to wychodzi. Wandali XXI wieku. W dupie to mam i nie popieram. Wygląda mi to zresztą na zabieg jak w przemyśle farmaceutycznym, gdzie wmawia się ludziom choroby lub przypadłości -  zespół niespokojnych nóg, mętnej kutangi, czy innych, żeby nabywali medykamenty na to. Klasycznie dla polityki wtłoczenie poczucia zagrożenia. Za bronią nie byłem nigdy, pacyfista kurde jestem. W ciągu ostatnich, jakiś na przykład 20 lat, to -również na przykład - raz mnie napadli i nieco okradli w Krakowie. Nie wyobrażam sobie, wyjąwszy kałacha, muszkiet czy inną kuszę, odstrzelić jednego gnoma lub kilku, bo zaprawdę czereda ich była, a potem żyć 40 lat z tym poczuciem, że w obronie starej kurtki ortalionowej i niemodnej torby, posłałem gadzinkę w zaświaty, nawet jak do krainy wiecznej jumy. Jeszcze mniej miło sobie wyobrażam, jak na widok mojej kuszy, gnom wyciąga taką z większymi bełtami i de facto w obronie swojego życia, posyła mnie do krainy wiecznych wątpliwości na lat następnych 40, razy jajo, do potęgi bardzo entej. Zdziwliśmy się kiedyś na jakimś ognisku. Znana nam dziewczyna, bardzo miła i spokojna, nagle się strasznie rozpaliła, że ona chce mieć możliwość użycia broni, jak ktoś ją zaatakuje, wkraczając na jakąś posesję. Czyli jak na przykład spływowo popłyniemy kajakiem, coś się nam przydarzy na kształt burzy, zejdziemy na brzeg, który to brzeg - niekoniecznie zgodnie z prawem - okaże się czyjąś posesją, możemy ot tak sobie być odesłani do krainy wiecznych spływów. Fajnie, bardzo chrześcijańsko. Nie popieram, pacyfistą jestem. Zaraz mi się przypomniał. fragment komedii z Woody Allenem, jak to Napoleon miał napaść na Rosję. Powiedzieli Borysowi, że będzie musiał iść na wojnę. Na to Borys, Allen we współczesnych okularach:

"- Nie pójdę na żadną, wojnę, jestem pacyfistą!

- A co zrobisz, jak Francuzi przyjdą i zgwałcą twoją siostrę?

- Nie mam siostry, mogą najwyżej zgwałcić mojego brata Iwana."

Ciekawe, czy Iwan będzie w stresie, bo jak nie, to konsekwencje mogą być różne, o czym wiedzą biskupi.

    Jeden z grupy sąsiadów wędkarzy, który mniej lub bardzie oficjalnie robi za wodza i jest bardzo dominujący, wyjechał na kilka dni. Śmiejemy się, że kiedy kota nie ma, myszy harcują. Panowie znikają na całe dnie, na ryby żaden z nich nie wypływa. Do tego, jak zwykle ze sobą za bardzo nie rozmawiają, a teraz ubyło dominatora, gęby się im nie zamykają. Zmienił się jakiś układ sił między nimi, może ustała rywalizacja o drugie miejsce, taka ciekawostka socjologiczna.

    Wieczorem oczywiście bule na drodze.

9_pon

10_pon

 

niedziela, 02 października 2016

 tytu

    Zawsze twierdziłem, że Oravice to świetna i wszechstronna baza wypadowa. Kogo kręgosłup łupie, ten na gorące żródła. Ja wziąłem psa i poszliśmy w Tatry, na zasadzie "gdzie dojdziemy" o jak zwierzęciu to pójdzie. Zrobiłem wcześniej wywiad i wyszło, że na postronku tam można. Czasem jednak trzeba się zbuntować.

18

210

    Przypuszczałem, że to będzie dobra trasa dla mnie, bo wolałem zawsze Tatry Zachodnie od Wysokich, raczej chodzi mi o okoliczności widokowe, niż wyczyn. Trasa jaką wybraliśmy taka powinna być, przy odpowiedniej logistyce czasowej, do połączenia z kąpielami termalnymi. Najpierw idzie się drogą asfaltową, płaską raczej. Nabiera potem stromizny, a okolica ciasnoty, bezwidokowość panuje. Po około 1,5 godzinie wyszliśmy na Bobrovecke Sedlo.

36

47

Od tamtąd zaczynają się widoki. Tam chyba też mniej więcej dochodzi szlak z polskiej Doliny Chochołowskiej, przez co zaraz robi się o wiele więcej ludzi na trasie. Zaczyna się wspinanie na szczyty. Najpierw trochę laskiem. Odstawiliśmy mały nielegal, zbierając kilka grzybków 3 metry od szlaku. Od końcówki podejścia na Grzesia zaczęła się wędrówka otwartymi halami. Pięknie było. Doszliśmy do Rakona. Na Wołowiec już się trochę cykałem, nie wiedząc czy pies da radę.

 56

64

75

83

93

10

    Powrót tą samą trasą, z uwagi na błogosławieństwo i przekleństwo turystyki, samochód. Można sobie drogę urozmaicić, przy Bobroveckim Potoku skręcając w prawo, w czerwony szlak. W chwilę jest się na górze, a potem kwadranse wędrówki nad potokiem, klaustrofobicznie, między skałami. Jak w dierach, na Fatrze. 

113

    Całość ok 7 godzin spokojnym tempem. Zadowoleni bardzo byliśmy. Trasa ciekawa, godna polecenia. Godna i dla osób bez większego wysokogórskiego przygotowania, czasowo bardzo przystępna. Polecam

piątek, 30 września 2016

 1411

    (14 lipiec - czwartek) Fakty potwierdziły, że real nas dopadł. Fakty w postaci miernika. Padł akumulator, uprawie doszczętnie. Zaplanowaliśmy na dzisiaj jazdę do Mrągowa po nowy. Zaplanowaliśmy to niby na wczesne rano, ale wiadomo, jak to jest z ranem. Zwłaszcza jeśli się słyszy za ścianą, sorry - za płachtą, sieczący i zajebisty deszcz. Mieliśmy opory co do pośpiechu, skoro nas ciężki dzień czeka. Usłyszeliśmy wołanie sąsiada, z pytaniem, czy jedziemy? No, przecież, że tak! To on zaproponował, żebyśmy się pospieszyli, bo idzie załamanie pogody. Zastosowaliśmy się do rady, rady tych sąsiadów są zawsze dobre. Zastanawiałem się jednak przy tym, na jaką może się załamać taka pogoda, skoro i tak leje. Może on upał nazywa załamaniem? Wieszczyli, chyba w Radiu Olsztyn, nawałnicę. Szczelnie więc zapinałem wszelkie glampingowe wrota. Zamykałem wszelkie glampingowe skoble. Przyszedł mi do głowy pewien paradoks. Przeczytałem kiedyś wszelką dostępną literaturę alpinistyczną. Wiadomo, że gross treści tamtejszej, to były jakieś opisy ekstremów pogodowych. Nigdy mnie to osobiście nie spotkało, mimo lat spędzonych w górach. Może kiedyś, na jakiejś Tarnicy, było bardzo mgliście i wiatr, że papierosa wpół łamało. A teraz, człowiek w sile, sorka, w kwiecie wieku i na Mazurach klimat jak przed atakiem szczytowym na Nanga Parbat. 

    Faktycznie gdzieś na granicy gminy zaistniała granica chmur. Na północ i w samym Mrągowie, a owszem, było czarno granatowe niebo, ale opadów raczej nie. Szybko trafiliśmy, bo ten punkt jest przy wjeździe do miasta od południa. Naprzeciw centrum handlowego, gdzie jest nawet bielski Martes Sport. Polecić nawet mogę. Akumulator w pełni sprawny, to glampingowo ważna rzecz jednak. Choćby po to. żeby mieć telefon czynny, żeby móc z ziomem pogadać, jak to jest w tej Grecji, czy Egipcie. Trochę to długo chłopakom szło, jakiś tam problem w klemami był, ale w końcu załatwione. Stałem sobie i patrzyłem na ruch i zakorkowanie w tym poniemieckim mieście, z ceglastym niemieckim murem co rusz to. Ciekawa scena była. Jakiś podpity mężczyzna, w większej sile wieku niż ja, wyszedł prawie że na wpół jezdni i haltował samochody. Oczywiście nikt się mu nie zatrzymał sam się za głowę łapałem, co on to robi? Ten zawołał do mnie coś w stylu: "Żaden cham nie stanie", po czym w końcu się zmniejszył ruch, a pijaczek kończył wypuszczać z bocznej ulicy jakiś duży i ciężki samochód, któremu pomagał wyjeżdżać.

    Cieszyłem się na wyjazd do Mrągowa, bo bardzo mi się podoba to miasto. Pozytywny stosunek i sentyment przede wszystkim jednak zostały po wizytach sprzed dwóch lat. Z lata bardzo upalnego słonecznego. Robiło wówczas to miasto wrażenie korzystne. Gdy byłem tu pierwszy raz, przy pogodzie jak ta w tym roku, wcale nie powalało. Zaczęło do mnie ponownie docierać, że jednak w promieniach słońca ogólnie świat jest piękniejszy, a więc i konkretne miasto szczególnie, również. Przypomniało mi się, jak jakiś czas temu, na wiadomym portalu społecznościowym wdałem się w debatę, czy plebiscyt, które czeskie miasto jest najładniejsze jesienią. Napisałem, że taka kategoria jest trochę bez sensu, gdyż ładne miasto jest ładne o każdej porze roku. Mrągowo też, ale światłość wyzwala jednak pozytywny stosunek do świata. Pogoda na Mazurach w tym roku, tego lata właściwie, zaczyna się stabilizować w kierunku niestabilnej. Ale to raczej kilka poprzednich sezonów było wyjątkowych i rozpieściło nas, niż teraz jakiś ewenement. Mamy klasycznie północna aurę, prawie jak ze skandynawskich kryminałów, z Wallandera. W ciągu dnia przegląd każdego typu pogody, wiecznie jakieś opady, mało słońca.

 

142

    Skoro i dzisiaj jakieś opady i mało słońca, to specjalnie się po tym Mrągowie nie bujaliśmy. Podjechaliśmy sobie do dużego marketu, który jest usytuowany nad Jeziorem Czos i promenadą. Kiedyś, przy wielkim upale, podchodziliśmy tam do chłodni z rybami, żeby coś zimniejszego po nogach powiało. Teraz musiałem uciekać, bo zimno kolana ścinało. Poszedłem sobie nabyć skarpetki, bo jakoś brakowało. Beata wypatrzyła jakieś podkładki pod naczynia. Spytała, czy wźmiemy? Odparłem że nie, skoro nie z brzózki. No to może bym chciał ryby?:

- Poczekam.

- Aż złowię?

- Aż zwędkujesz.

Głód nas trochę zmorzył i Beata przy kasie powiedziała, że w torbie z bułkami brakuje jednej, już zjadła. Ja na to do pani, że podobnie. Metkę ze skarpet, bo skarpety już na sobie. 

    Wyjeżdżaliśmy z miasta we względnej pogodzie, koło Piecek już porządnie lało. Po południu i po mimo deszczu, poszedłem z psem do lasu i zobaczyć na grzyby. Stosunkowo dużo ich jest w tym roku. Znalazłem głównie kurki. Przytachałem na kwadrat(w glampingu to raczej prostokąt) oczywiście gdzieś po kieszeniach. Wyczaiłem bowiem, że jak się zabierze pełen ordunek, zbiory bywają nie największe. Byłem z psem w lesie, póki jeszcze można. Wyczytałem bowiem dzisiaj w gazecie - w mieście się było, a co? - że dobra zmiana wchodzi w kolejną fazę rozpędu. Wprowadzają jakieś nowe prawo myśliwskie, według którego tym dupkom będzie już wszystko wolno. Odstrzelić psa już teraz mogą, potem będą mogli jeszcze więcej, na przykład wygonić nas z lasu, bo akurat chcą sobie postrzelać. Co się dziwić. Mąż pani premier myśliwym, minister Szyszko myśliwym, Kukiz myśliwym, ten jakiś Wipler chyba też. Dla mnie jakiś totalny anachronizm, o stronie moralnej, czy empatii już nie ma co wspominać. Minister Szyszko, to stał się moim ""ulubieńcem""(zaznaczę, że w dwóch cudzysłowach) już za swojej pierwszej słynnej kadencji, 10 lat temu. Kiedy to "orzeł" przyjechał do protestujących w sprawie Rospudy ekologów, przekonywać ich, że budowa obwodnicy przyrodzie nie zaszkodzi. No może. Ale na pewno też by nie pomogła, więc na rzecz developerów miał tam lobbować minister infrastruktury, a nie środowiska. Bezsens tysiąclecia. Także Polska dla myśliwych. 

 

    15 lipiec (piątek) - Ornitologicznie się dzisiaj zrobiło. Poszedłem sobie rano na nasz pomościk i piękne dwie białe czaple pokołowały mi nad głową, po czym wleciały w nasze trzciny. Wyglądało, że są tam zagnieżdżone. 

151

 

152

Popołudniem z kolei jakiś dziwny szum nas zaskoczył, ze strony jeziora. Pobiegliśmy zobaczyć. Oczywiście pies pierwszy. Wzlatywało stado kormoranów, pewnie kilkaset sztuk, które się nad tym jeziorem po raz pierwszy pojawiły. Robiło wrażenie.

    Pod wieczór się przebiegliśmy z psem. Fajnie było. Dobrze mi się tutaj biega, jak już dawno nie. Niestety na początku znalazłem grzyba i potem już innych wypatrywałem i względem nich wybierałem dalszą trasę. Nie pierwszy to już raz. Powoli się specjalizuję w bieganio-grzybobraniu. Fajnie, bo akurat gdy wypatrywałem ich po każdej stronie, włączyła mi się piosenka, Arahja Kultu. Obśmiałem się, bo bardzo pasujące do szukania grzyba po tej czy tamtej stronie ścieżki leśnej. Wsłuchałem się dalej w coś, co znałem i tak na pamięć i stwierdziłem, że to jedna z lepszych polskich piosenek.

">

 

niedziela, 25 września 2016

blog16

    Usłyszałem w ostatnich dniach pewne zdanie pani Beaty Mazurek. To rzecznik prasowy PiS(bo ona chyba nie jest rzeczniczką?). Ta ,między innymi od sędziów - zespołu kolesi, czy żeby matki jednodzietne bez 500+ postarały się o więcej potomstwa dla kasy. Charakter tego stanowiska wyżłobiły we mnie lata 90 i późniejsze. Czyli przekonanie, że rzecznik prasowy jakiejś instytucji lub projektu może niekoniecznie mówi prawdę, ale mówi ładnie i przysparza swojej jednostce zwolenników. Tymczasem owa pani Mazurek cofa mnie w podejściu do tego stanowiska do późnopeerelowskiego: "władza się zawsze wyżywi". Ostatnio posłanka odniosła się do marszu KOD, w którym to chyba były jakieś hasła o niedzieleniu Polaków. Pani Mazurek oczywiście stwierdziła, że to bujda, po prostu "pięknie się różnimy". W związku z tym pozwalam sobie poniżej wkleić przykład na piękne różnienie się Polaków, czyli moją próbę polemiki z kimś, gdzieś w internecie. Rzecz się działa na portalu niezdeklarowanym oficjalnie, ale nieoficjalnie znanym z proprawicowości. Zaznaczę jednak, że traktuję to jednak jako cechę "ogólnopolską", przypuszczam że jakiś prawicowiec zacytować mógłby podobną historię ze swojej strony:

Ja: Bardzo mnie bawi jak portal o znamiennej nazwie "niezależna" prezentuje wizerunki osób, których nie lubi i poglądów nie podziela, czyli tych którzy nie są za PiSem. Zawsze tacy powykrzywiani, pryszczaci, przyłapani w jakichś dziwnych ujęciach. Nie ma jak obiektywizm mediów znad Wisły.

Nie ja: Pysk dopasowany do charakteru. Ot i cała "tajemnica". Facio zawsze wpycha się na "krzywy ryj" i widać tak mu zostało.

Ja: Oldynski po to zostało dane takie a nie inne zdjęcie, żeby u czytelników wywołać lub ułatwić takie właśnie reakcje. A my, jak te barany, za tymi mediami....

Nie ja: ja i bez tego zdjęcia kojarzę go jako najgorszego rodzaju POpapraną szuję. Tak więc nawet gdyby był cały w fiolkach to mi byłbym tylko karykaturą człowieka honoru. Ot, zwykły POparaniec.

Ja: ja pisałem o tym portalu, a nie całym świecie do okoła i jego historii. Poza tym, to że ktoś jest jeszcze gorszy, nie jest wytłumaczeniem dla nieladnych zachowań

Noie ja: Michał, masz bardzo wybiórcze "poczucie nieładności". W swoim oku nie widzisz belki a w oku innego człowieka zobaczysz nawet to czego nie ma. Dziwny z Ciebie człowieczek.

Ja: a jaka ja mam niby belkę w oku? Nie jestem ani autorem tego tekstu czy zdjęcia, ani jemu przeciwnych? Jak się nie ma nic do powiedzenia, pogardliwie "człowieczek" lepiej sobie darować.

Nie ja: Michał, nie widzisz "belki" w "oczach" mediów pokroju "wybiórczej" mmmiiicchhhnnika ( opozycja korytowa ) a czepiasz się innych. Popatrz na swoich "prowodyrów" ( twórców " przemysłu pogardy" ) i wtedy komentuj zachowania innych osób. Nie jesteś z kosmosu, twoi współplemieńcy są wzorem i twórcami "przemysłu pogardy". Tak więc daruj sobie człowieczku oceny innych osób. Nie masz do tego moralnego prawa. Trzymaj się swojego mmmiiiicchhhnniikka ( sprzedawczyka i niewolnika sorosa )
A zdjęcie krzywego pyska bardzo pasuje do charakteru "fachowca" od zamachów. Nie ma się czego czepiać. Jaki charakter człowieczka taki "portret".

Ja: przede wszystkim nie widzę związku. gdyby uzasadnienie szło Ci tak samo dobrze, jak wyrażanie pogardy dla respondenta, ta wymiana byłaby w dalszym punkcie. Wnioskuję z tego, że ponieważ istnieje gw i Michnika, nie można nic powiedzieć o jego przeciwnikach. Nie mogę krytykować niezależna.lpl bo jest michnik, do którego pewien Eugeniusz, nie wiedząc o mnie nic, mnie przyczepił, że by jego świat był prostszy i nie trzeba było myśleć nad eariantami pośrednimi Zaawansowane intelektualnie i moralnie . Dobrej nicy

Nie ja: Michał, jeżeli ktoś jest wyznawcą w sekcie wybiórczej, oraz współplemieńcem korytowego opozycjonisty, antypolaka mmmiiicchhhniikka to nie ma moralnego prawa krytykować innych samemu będąc zakłamanym człowiekiem oraz przedstaeicielem twórców przemysłu pogardy.

 

Żeby jakoś jednak wesoło zakończyć, zacytuję wypowiedź też z internetowego forum. Czyjaś reakcja na dymisję Misiewicza:

"Bez niego Rosja ma nas na widelcu"

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 20
zBLOGowani.pl