Wrażenia i analizy, czasem luźne, czasem zwarte
Blog > Komentarze do wpisu

Polska na mundialu - scykanych jedenastu

pika

"Nasi na mundialu, orłów jedenastka..."
Jakaś konferencja prasowa się odbyła, na której trener Nawałka i Robert Lewandowski, na pytanie - co tak słabo - odpowiedzieli, że brakło im argumentów czysto piłkarskich. Z tego powodu, że wielu podstawowych piłkarzy było po kontuzjach, nie grało regularnie lub miało inne problemy. Błąd. To była odpowiedź na pytanie, dlaczego nie zostaniemy np. ćwierćfinalistami mistrzostw. Ale nie wyjaśniło to dlaczego jesteśmy najsłabszą kadrą turnieju, daleko za: Iranem, Peru itd.Wydaje się, że nawet słabi zmiennicy Lewego i spółki mają wszelkie podstawy by grać jak właśnie Peru lub Iran, czyli wyjść i grać. Tak po prostu. Tylko tyle i aż tyle. Peru przegrało np. z Francją ale nie wysoko bo atakowali, a na polu karnym rywala jeszcze nikt bramki nie stracił. Piłkarsko nie byli cudowni, ale po prostu nie pękali i się nie bali więc atakowali. Podobnie jak Iran, czy pewnie nawet Panama z kolem ala Bob Marley. Bilans punktowy będą mieli podobny jak my, ale zrobią lub zrobili coś, dzięki czemu świat przynajmniej na chwilę ich skomentuje czy zwróci uwagę. Wszelkie piłkarskie sukcesy Polaków były dziełem graczy ludzi, którzy nie pękali. Grali swoje i nie bali się tego, że nie wyjdzie. I tylko takie kadry coś znaczyły: Górskiego, Piechniczka, olimpijska Wójcikia, Nawałki w meczu z Niemcami czy na Euro.
"Orłów jedenastu...", no cóż? Mylna diagnoza trenera i asa. Nie o elementy piłkarskie tu chodzi. Wraca temat naszego genu klęski, narodu przegranych. Znów na turniej pojechała zbieranina, która na boisko wychodzi z przekonaniem, że i tak się nie uda, nie ma to sensu i takie tam. Od pierwszego gwizdka razi brak wiary i chęci. To jakaś immanentna część naszej psychiki. W kraju Santorskiego i Kępińskiego od lat nic się z tym nie da zrobić.
To nie jest tekst z pozytywnym przesłaniem. Nie widzę takiego. Albo boję się ośmieszyć, znajdująć go. Polakiem jestem, jakkolwiek wielu tego nie definiuje.

wtorek, 26 czerwca 2018, elef7

Polecane wpisy

zBLOGowani.pl